درباره گاستروآنتریت (آنفولانزای معده) چه می دانید

گاستروآنتریت چیست؟

یکی از اعضای حساس بدن انسان ، معده می باشد ، که هر گونه اختلال در عملکرد آن سبب اختلال در کل بدن می شود . التهاب معده و روده ویروسی ، که اغلب به آن (آنفلوانزای معده) نیز می گویند ، یک عفونت شایع است که ممکن است باعث استفراغ و اسهال شود. علائم  آن شامل تب ، لرز ، خستگی ، گرفتگی شکم ، سوزش معده ، حالت تهوع ، استفراغ و اسهال است. استفراغ حدود 12 ساعت با اسهال که 3 تا 5 روز طول می کشد.

 

آنفولانزای معده

علائم گاستروآنتریت یا آنفولانزای معده

اگرچه به عنوان آنفولانزای معده شناخته می شود اما ورم معده و روده همان بیماری آنفلوانزا نیست. آنفولانزایی که در اثر سرماخوردگی در بدن ایجاد می شود ، آنفولانزای واقعی است که فقط بر سیستم تنفسی شما تأثیر می گذارد و بینی ، گلو و ریه ها را درگیر می کند.  از طرفی ، گاستروآنتریت به روده شما حمله کرده و علائم و نشانه هایی ایجاد می کند ، مانند:

اسهال آبکی ، معمولاً بدون خون ، اسهال خونی معمولاً به این معنی است که شما یک عفونت شدید و متفاوت در بدن دارید.

برخی از علائم آنفولانزای معده عبارتند از :

 • گرفتگی شکم و درد آن
 • حالت تهوع ، استفراغ یا هر دو
 • درد گاها عضلانی یا سردرد
 • تب درجه پایین

بسته به علت ، علائم ورم معده و روده ویروسی ، ممکن است ظرف یک تا سه روز پس از آلوده شدن ظاهر شود و از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم معمولاً فقط یک یا دو روز طول می کشد ، اما گاهی اوقات ممکن است تا 10 روز نیز ادامه یابد.

از آنجا که علائم مشابه هستند ، به راحتی می توان اسهال ویروسی را با اسهال ناشی از باکتری ها مانند کلستریدیوم دیفیسیل ، سالمونلا و E. coli یا انگل هایی مانند ژیاردیا اشتباه گرفت.

 

علل گاستروآنتریت

هنگام خوردن یا نوشیدن غذا یا آب آلوده ، یا اگر وسایل ، حوله ها یا غذا را با فردی که آلوده است تقسیم کنید ، به احتمال زیاد به گاستروانتریت مبتلا خواهید شد.

تعدادی از ویروس ها می توانند باعث گاستروانتريت شوند ، از جمله:

نورو ویروس ها ، کودکان و بزرگسالان ممکن است تحت تأثیر نورو ویروس ها قرار بگیرند، که شایع ترین علت بیماری های ناشی از غذا در سراسر جهان است . عفونت نورو ویروسی می تواند خانواده ها و جوامع را فرا گیرد. به خصوص این احتمال وجود دارد که در بین افراد در فضاهای محدود گسترش یابد. در بیشتر موارد ، ویروس را از طریق غذا یا آب آلوده وارد بدن می شود ، اگرچه انتقال از شخص به فرد دیگر نیز امکان پذیر است . پس می توان گفت این نوع ویروس ، نوعی ویروس واگیردار است .

روتا ویروس در سراسر جهان ، این شایع ترین علت ورم معده و روده ای ویروسی در کودکان است که معمولاً وقتی انگشتان خود یا سایر اشیا آلوده به ویروس را به دهان خود می آورند ، آلوده می شوند. این عفونت در نوزادان و کودکان کم سن شدیدتر و بسیار شایع است. بزرگسالان آلوده به روتا ویروس ممکن است علائمی نداشته باشند ، اما هنوز هم می توانند بیماری را گسترش دهند . نگرانی ویژه در محیط های نهادی برای این است که بزرگسالان آلوده بدون اطلاع از ویروس می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. واکسنی برضد گوارش روده در برخی کشورها از جمله ایالات متحده موجود است و به نظر می رسد در جلوگیری از عفونت موثر باشد.

برخی از صدف هایا ماهی ، به ویژه صدف ها و یا ماهی های خام یا نیمه پخته نیز می توانند شما را بیمار کنند. اگرچه آب آشامیدنی آلوده دلیل اسهال ویروسی است ، اما در بسیاری از موارد ویروس از طریق مدفوع و دهان منتقل می شود ، یعنی فردی که ویروس دارد پس از استفاده از توالت ، بدون شستن دست ها شروع به خوردن غذا می کند.

 

 

آنفولانزای معده

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما جزء بزرگسالان هستید ، باید به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • شما قادر نیستید مایعات را به مدت 24 ساعت پایین نگه دارید
 • بیش از دو روز است که استفراغ می کنید
 • شما در حال استفراغ خون هستید
 • کمبود آب دارید ، علائم کم آبی شامل تشنگی بیش از حد ، خشکی دهان ، ادرار زرد عمیق یا ادرار کم یا
 • بدون ادرار و ضعف شدید ، سرگیجه یا سبکی سر است.
 • در حرکات روده ای خود متوجه خون می شوید
 • شما دارای تب شدید هستید

 

اگر کودک و یا نوزادتان دارای علائم زیر باشد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تب 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد
 • بی حال یا بسیار تحریک پذیر به نظر می رسد
 • احساس ناراحتی یا درد زیادی دارد
 • اسهال خونی دارد
 • کمبود آب به نظر می رسد ، با مقایسه میزان نوشیدن و دفع ادرار با مقدار طبیعی برای آنها
 • استفراغ در کودکان می تواند نشانه های متفاوتی داشته باشد که بهتر است برای تشخیص دقیق آن به پزشک مراجعه کنید.

آنفولانزای معده

 

نحوه جلوگیری گاستروآنتریت

بهترین راه پیشگیری از شیوع عفونت های روده ای رعایت موارد زیر است:

-کودک خود را واکسینه کنید

یکی از روشهای جلوگیری از این بیماری ، واکسیناسیون است . واکسن ضد التهاب معده و روده در برخی از کشورها از جمله ایالات متحده وجود دارد. واکسن در اولین سال زندگی به کودکان داده می شود ، به نظر می رسد در جلوگیری از علائم شدید این بیماری واکسن موثر است.

-دستان خود را کاملا بشویید

حتما قبل از خوردن مواد غذایی و میوه ها دستان خود را تمیز بشویید . اگر فرزندانتان بزرگتر نیز هستند ، به آنها گوش زد کنید که بلافاصله پس از استفاده از توالت، دستان خود را با آب و صابون بشویند ، بهتر است حداقل 20 ثانیه از آب گرم و صابون استفاده کنید و دستان را به شدت مالش دهید ، به یاد داشته باشید که باید اطراف کوتیکول ، زیر ناخن و چین و چروک دست را نیز بشویید . برای مواقعی که آب و صابون در دسترس نیست دستمال مرطوب کننده و ضد عفونی کننده در دست داشته باشید.

-از وسایل شخصی خود استفاده کنید

سعی کنید از وسایل خود ، فقط خودتان استفاده کنید و از به اشتراک گذاشتن ظروف غذا ، نوشیدن لیوان و بشقاب خودداری کنید. در حمام از حوله های جداگانه استفاده کنید.

-فاصله خود را حفظ کنید

در صورت امکان از تماس نزدیک با کسی که ویروس دارد خودداری کنید، زیرا امکان انتقال آن به شما نیز وجود خواهد داشت . همچنین بهتر است که سطوح سخت را نیز ضد عفونی کنید، اگر شخصی در خانه شما به گاستروانتریت ویروسی مبتلا است ، سطوح سخت مانند  شیر آب و دستگیره های در را با مخلوطی از سفید کننده و آب ضدعفونی کنید.

 

عوارض گاستروآنتریت

برای داشتن بدنی سالم باید به میزان کافی آب بنوشید . عارضه اصلی ورم معده روده ای از دست دادن آب بدن است ،کاهش شدید آب و نمک های ضروری و مواد معدنی می تواند در مبتلا شدن به این بیماری سهیم باشد .اگر شما سالم هستید و به اندازه کافی آب می نوشید تا مایعاتی را که از استفراغ و اسهال از دست می دهید جایگزین کند ، نباید با کمبود آب بدن مواجه شوید.

نوزادان ، افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی سرکوب شده ممکن است هنگام از دست دادن مایعات بیش از مقدار مورد نیاز بدن ، دچار کمبود شدید آب بدن شوند. ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان باشد تا مایعات از دست رفته به صورت وریدی جایگزین شود. به ندرت ، کم آبی می تواند باعث مرگ شود .

 

آنفولانزای معده

 

نکات مهم در هنگام ابتلا به گاستروآنتریت

اگر علائم را مشاهده کردید یا در معرض گاستروانتريت ویروسی قرار گرفته اید:

 • اگر به این بیماری مبتلا شدید ، در خانه بمانید و از ارتباط برقرار کردن با دیگران خودداری کنید.
 • دستان خود را مرتبا بشویید ، استراحت کنید و آرامش خود را حفظ کنید .
 • برای جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته ، بزرگسالان و کودکان بزرگتر باید از نوشیدنی های ورزشی مانند Gatorade استفاده کنند. (گزینه های دیگر عبارتند از: آب ، گاتوراد ، آب پروپل ، پدیالیت ، نوشابه شفاف ، چای ، آب گوشت گاو یا مرغ و بستنی ها).
 • کودکان خردسال ممکن است از محصولات جایگزین مایعات ساخته شده برای کودکان نیز استفاده کنند.
 • از میوه های چون گلابی  ،انواع نوشابه ها یا سایر محصولات مملو از شکر ، ویا دمنوش های چون گل محمدی که می تواند اسهال را بدتر کند ، اجتناب کنید.
 • مقادیر کمی غذای نرم بخورند. رژیم BRAT (موز ، برنج ، سس و نان تست) را به مدت 24 ساعت امتحان کنید.
 • داروی ضد اسهال مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشک دستور آن را داده باشد .

 

 

عوامل خطر گاستروآنتریت

گاستروآنتریت در سراسر جهان اتفاق می افتد و افراد را فارغ از هر سن ، نژاد و ملیتی تحت تأثیر قرار می دهد.

افرادی که ممکن است بیشتر به گاستروانتریت حساس باشند عبارتند از:

-بچه های جوان ، کودکان در مراکز مراقبت از کودکان یا مدارس ابتدایی ممکن است بیشتر آسیب پذیر باشند زیرا زمان بالغ شدن سیستم ایمنی بدن کودک طول می کشد.

-بزرگترها ، سیستم ایمنی بدن بزرگسالان بعدها در زندگی کارایی کمتری دارند. به ویژه افراد مسن در خانه های سالمندان آسیب پذیر هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شده و در تماس نزدیک با دیگران که ممکن است از طریق میکروب ها عبور کنند زندگی می کنند.

-دانش آموزان مدرسه ، مراجعه کنندگان به کلیسا یا ساکنان خوابگاه. هرجایی که گروه های مردمی در محله های نزدیک جمع شوند می تواند محیطی برای عفونت روده باشد.

-هر کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است. اگر مقاومت شما در برابر عفونت کم باشد ، به عنوان مثال ، اگر سیستم ایمنی بدن شما به دلیل HIV / AIDS ، شیمی درمانی یا بیماری پزشکی دیگری به خطر بیفتد ، ممکن است خطر ابتلای شما به گاستروآنتریت بیشتر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *