هر آنچه باید در مورد گلو درد یا گلو استرپ دانست ؟

گلو استرپ چیست؟

گلوگاه استرپ گلو درد ناشی از باکتریهای معروف به استرپتوکوک پیوژنز یا استرپتوکوک گروه A است .
گلودرد اصطلاح عمومی برای هر شرایطی است که گلو احساس خراش ، برآمدگی و احتمالا دردناک می کند. گلو ، استرپ ، گلو درد ناشی از فشار خاص باکتری ها می باشد . گلوگاه استرپتوكوكی نیز می تواند به عنوان فارنژیت استرپتوكوك یا گلودرد استرپتوكوك شناخته شود . این بیماری تنها در اثر باکتری ها نیز ایجاد می شود. باکتری های استرپتوکوکی بسیار مسری هستند و وقتی فرد بیمار عطسه یا سرفه می کند ، می تواند از طریق قطرات موجود در هوا پخش شود .  همچنین ممکن است افراد با لمس کردن سطحی که یک شخص آلوده قبلا لمس کرده بود ، مانند یک doorknob ، وسایل آشپزخانه یا اشیاء حمام آلوده شوند . معمولا اکثر گلو دردها جدی نیستند و فرد مبتلا معمولا طی 3 تا 7 روز بدون درمان بهبود می یابد . گلودرد در کودکان و نوجوانان بیشتر دیده می شود. این به این دلیل است که بدن افراد جوان در معرض ویروس ها و باکتری های زیادی مانند افراد مسن قرار نگرفته است ، آنها نسبت به بسیاری از آنها مصونیت ایجاد نکرده اند. برای افراد در هر سنی غیر معمول نیست که در یک دوره 1 ساله یک زن و شوهر از گلو درد داشته باشند . در این مبحث قصد داریم شما را بیشتر با گلو درد و علائم آن آشنا کنیم .

علائم گاو استرپ

 

حقایق سریع در گلو استرپت

در اینجا نکات کلیدی در مورد گلوگاه استرپ آمده است. جزئیات بیشتر و پشتیبانی اطلاعات در مقاله اصلی است.
گلو استرپ در اثر باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود . همچنین باکتری های استرپتوکوکی بسیار مسری هستند. کودکان نسبت به بزرگسالان حساس تر هستند زیرا سیستم ایمنی بدن تجربه کمتری از میکروب ها را دارد . اگر گلو درد در تنفس مشکل ایجاد می کند ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. تشخیص گلو استرپت اغلب شامل سواب گلو است.

 

علائم گلو استرپ

علائم گلودرد شبیه به گلودرد است. این شامل:

• درد در گلو.
• بلع مشکل.
• از دست دادن اشتها.
• لوزه ها دردناک و یا متورم هستند. گاهی اوقات با لکه های سفید و یا رگه های چرکی.
• لکه های قرمز بسیار کوچکی ممکن است در قسمت نرم کام (سقف دهان) ظاهر شود.
• گره ها (غدد لنفاوی) گردن متورم و لطیف است.
• تب.
برعكس ، ممكن است افراد مبتلا به استرپس گاه دچار علامت یا علائمی نشوند ، این افراد ممکن است بیمار نباشند ، اما همچنان می توانند عفونت را بر روی افراد دیگر منتقل كنند.

 


بیشتر بخوانید : چگونه می توانم سرماخوردگی را درمان کنم؟


 

تشخیص گلو استرپت

به نقاط قرمز کوچک توجه داشته باشید . اینها به عنوان petechiae شناخته می شوند. پزشک معالج بیمار را معاینه کرده و به دنبال علائم عفونت گلو یا عفونت گلو خواهد بود . در ابتدا نمی توان فهمید که آیا این ویروس یا باکتری ایجاد شده است. برخی عفونتهای ویروسی گلو ممکن است علائم بدتری نسبت به موارد ایجاد شده در اثر باکتریهای استرپتوکوکی داشته باشد.
در نتیجه ، پزشک می تواند یک یا چند آزمایش زیر را دستور دهد تا دریابد چه چیزی باعث ایجاد عفونت می شود:
کشت گلو ، یک سواب در پشت گلو و لوزه ها مالیده می شود تا باکتری های واقعی آزمایش شود. این دردناک نیست ، اما ممکن است به سلامتی برسد ، و بیمار ممکن است احساس لقاح موقت داشته باشد. تست سریع آنتی ژن ، این تست می تواند با جستجوی آنتی ژن ها (قسمت هایی از باکتری ها) در گلو ، باکتری های استرپ را در عرض چند دقیقه از نمونه سواب تشخیص دهد. آزمایش سریع DNA ، از فناوری DNA برای شناسایی عفونت گلو استفاده می شود.

 

درمان گلو استرپت

در بیشتر موارد ، گلودرد نیازی به درمان ندارد و طی یک هفته خود را برطرف می کند. داروهای OTC ممکن است به تسکین علائم کمک کند. برخی از داروها برای خرید آنلاین از جمله آسپرین ، ایبوپروفن یا استامینوفن (تیلنول) در دسترس هستند. بیمارانی که مشکلات معده یا کلیه دارند نباید آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنند.

نکات زیر همچنین ممکن است به مدیریت گلودرد کمک کند:

آنتی بیوتیک ها

مگر در مواردی که بیمار به عفونت باکتریایی مبتلا شده باشد ، نباید از آنتی بیوتیک استفاده شود. در حقیقت ، دانشمندان و متخصصان می گویند که حتی در مورد عفونت های باکتریایی گلو ، آنتی بیوتیک ها به نظر نمی رسد مؤثرتر از داروهای عادی ضد درد OTC باشند. بر اساس یک مطالعه ی دیگر نشان می دهد که درمان سرفه در کودکان مبتلا به عسل ممکن است جایگزین مناسبی برای داروهای سرفه باشد. اما ، به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) نباید به نوزادان 12 ماه و کمتر داده شود. از آنتی بیوتیک ها معمولاً فقط در مواردی استفاده می شود که احتمال زیاد وجود عفونت باکتریایی باشد. اگر بیمار سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد ، که خطر عوارض ناشی از عفونت را افزایش می دهد ، پزشکان ممکن است بدون آزمایش باکتری ها با آنتی بیوتیک ها درمان کنند. این همچنین ممکن است برای بیمارانی که سابقه بیماری قلبی یا تب روماتیسمی دارند ، اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است به بیمارانی که تمایل به عفونت های مکرر باکتریایی گلو دارند ، آنتی بیوتیک داده شود.

اگر گلوگاه استرپت با آزمایش سریع یا استرپت تشخیص داده شود ، پزشک برای پاک کردن عفونت به آنتی بیوتیک می دهد. در درصد بسیار کمی از افراد ، باکتری ها می توانند باعث تب روماتیسمی (ذرات باکتریایی که بر قلب اثر می گذارد) یا مشکلات کلیوی شود . تونسیلکتومی ، اگر شخصی ، معمولا کودک ، به طور مرتب دچار لوزه (عفونت لوزه ها) باشد ، پزشک ممکن است توصیه کند که آنها را با جراحی (داشتن لوزه) انجام دهد.

 


بیشتر بخوانید : فواید اعجاب انگیز خرما برای سلامتی و ارزش غذایی این خوراکی لذیذ


عوارض احتمالی گلو استرپت

سینوزیت یک عارضه احتمالی گلو استرپت است. گلو استرپ به راحتی قابل درمان است. با این وجود ، اگر از آن خارج شده باشد ، این احتمال وجود دارد که منجر به عوارض شود ، این موارد شامل موارد زیر است :

سینوزیت ، عفونت سینوسها.
• عفونت ممکن است به گوش ، پوست یا خون سفر کند.
• ماستوئیدیت ، عفونت ماستوئید ، بخشی از جمجمه پشت فک.
• تب روماتیسمی ، یک بیماری التهابی است.
• آبسه Peritonsillar ، یک جیب پر از چرک در نزدیکی لوزه ها.
• تب اسکارلت ، ناشی از سموم باکتریایی. یک بثور مضراب تولید می کند.
• پس از گورس گوتات ، نوعی پسوریازیس در کودکان شایع است.
• گلومرولونفریت poststreptococcal ، التهاب کلیه ها.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد علائم فشار خون بالا بدانید.


پیشگیری از گلو استرپت

بسیاری از پزشکان می گویند برای جلوگیری از گلودرد که در اثر عفونت های باکتریایی یا ویروسی ایجاد می شود ، کار زیادی نمی توانیم انجام دهیم. نکات زیر ممکن است به کاهش دفعات گلودرد کمک کند ، و احتمالاً به جلوگیری از عوارض کمک می کند:

• یک رژیم غذایی متعادل ، سرشار از میوه و سبزیجات ، غلات کامل ، چربی های با کیفیت خوب (روغن زیتون ، آووکادو و غیره) و پروتئین های ناب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

• ورزش منظم به سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

• خواب کافی داشته باشید ، بدون خواب کافی سیستم ایمنی بدن در نهایت ضعیف تر می شود.

• سیگار نکشید ، افرادی که سیگار می کشند ، در مقایسه با افرادی که مصرف نمی کنند ، گلو درد بسیار بیشتری دارند. آنها همچنین مستعد ابتلا به عوارض گلو هستند.

• تمیز نگه داشتن دست ها ، شستن منظم دست با آب و صابون یک روش مؤثر برای جلوگیری از بیشتر عفونت ها است.

• هنگام سرفه دهان را بپوشانید ، این از سایر افراد محافظت می کند. سرفه کردن داخل آرنج به جای دست ، باعث می شود که در هنگام لمس سطوح آلوده نشوند.

• وسایل شخصی جدا شده ، به عنوان مثال ، نوشیدن لیوان و وسایل غذاخوری ، اگر توسط شخصی که گلو درد دارد استفاده می شود ، نباید مشترک باشد.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه که شما باید درباره GERD بدانید.


 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در بیشتر موارد ، گلودرد فقط یکی از علائم سرماخوردگی است و خود را تا چند روز برطرف می کند. با این وجود ، اگر شما:

 • علائم بعد از دو هفته هنوز وجود دارد.
  گلو درد مکرر است و به مسکن ها پاسخ نمی دهد.
  تب مداوم وجود دارد ، این نشان دهنده عفونت است که باید در اسرع وقت تشخیص داده شود و درمان شود. عفونت ها ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا منجر به عوارض شود.
  مشکلات تنفسی (فوری) وجود دارد.
  بلع بزاق یا مایعات دشوار است.
  گول زدن متداول است.

سیستم ایمنی بدن ضعیف است ، برای مثال با HIV / AIDS ، دیابت ، یا هر کسی که شیمی درمانی ، رادیوتراپی ، استروئیدها یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن را دریافت می کند. تغییر رنگ در ادرار به وجو می آید  ، این به این معنی است که باکتری استرپتوکوک کلیه ها را آلوده کرده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *